Meme Estetiği

Göğüs Büyütme

Göğüs Büyütme

Göğüslerin büyüklüğü genetik miraslardan biridir. Ergenlik döneminden sonra göğüsler son şeklini alsa da, kilo alıp verme, hamilelik ya da emzirme gibi birçok durum göğüslerin büyüklüğünde etkiye neden olabilmektedir. Diğer yandan yaşlanma süreci de göğüslerin şeklinin değişmesine neden olur ve dolgunluğunu kaybetmesini sağlayabilir.

Göğüsler kadınların güzelliği ile ilişkilidir ve memelerinin güzel olmadığını ya da vücudu ile uyumlu görünmediğini düşünen kadınlar için özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Bu durumda küçük göğüslere sahip olan kadınlar için meme büyütme ameliyatı en iyi tercihtir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüs büyütme, göğüsleri büyütmek için yapılan cerrahi işlemdir ve göğüs dokusunun arkasına veya göğüs kasının altına silikon implantların yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Silikon protez olarak da adlandırılan göğüs implantları çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilmektedir.

Her kadın için göğüslerinin güzel olması düşüncesi kaçınılmazdır. Göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kadınların farklı problemler yüzünden bu kararı vermesi mümkündür. Kimi zaman her iki göğsün de birbiri ile orantısız olması meme büyütme estetiğini tercih etmek için bir neden olabilirken, bazen de gebelik gibi vücudun değişimi reddedemeyeceği durumlarda kilo alıp verme gibi değişimler de göğüslerde küçülmeye neden olabilmektedir. Bu gibi benzer durumlarda göğüs estetiğini tercih etmek daha orantılı, vücut ile uyumlu ve daha dolgun göğüslere kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Hayalinizdeki göğüslere kavuşmak için göğüs büyütme estetiğini tercih etmek bunu mümkün kılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Nedenlerden Dolayı Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatının neden tercih edildiği kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi zaman sadece estetik nedenlerden dolayı gerçekleştirilen bu ameliyat, kimi zaman bazı tıbbi durumlar sonucunda oluşan travmanın azaltılması için gerçekleştirilebilmektedir. Meme büyütme ameliyatı tercih edilen durumlar şu şekilde özetlenebilir:

  • Göğüslerinin küçük olduğunu ve vücudu ile orantılı olmadığını düşünen kadınlar için genellikle kalça-göğüs oranını düzeltmek için göğüs büyütme ameliyatı yapılabilmektedir.
  • Gebelik sonrası kilo alıp verme ya da emzirme gibi durumlardan dolayı oluşan hacim kaybını düzeltmek için meme büyütme estetiği tercih edilir. Eğer gebelik sonrası göğüslerin küçülmesinin yanı sıra sarkma da meydana gelmişse meme dikleştirme estetiği de sürece dahil edilebilir.
  • Bir memenin diğerinden daha küçük olması gibi oluşan asimetri sorunlarının düzeltilmesi için göğüs büyütme düşünülebilir.
  • Meme kanser ameliyatında bir veya her iki göğsün alınması ya da doğuştan meme olmaması gibi tıbbi durumlarda meme büyütme estetiği memenin yeniden oluşturulması için iyi bir tercihtir.
  • Daha önce yapılan meme estetiği ameliyatlarında yerleştirilen implantların eskimesi ya da özelliğini kaybetmesi sonucunda redaksiyon için meme büyütme ameliyatı gerekmektedir.

Meme Büyütme Estetiği İle Orantılı Vücut Hatları

Meme büyütme ameliyatının tarihine baktığımızda da ilk olarak 1895 yılında kozmetik amaçlı değil, kanser sonrasında alınan tümörle beraber memeyi yeniden yapılandırmak için kullanıldığı görülmektedir. Hastanın kalçasından alınan yağ ile gerçekleştirilen bu işlem daha sonra 1960’lı yıllarda silikon implantların kullanılmaya başlamasıyla günümüze kadar gelmiş, 2006 yılında ise FDA tarafından resmen onay verilmiştir.

Başlarda kozmetik amaçlarla kullanılmayan göğüs büyütme estetiği zamanla estetik güzellik için tercih edilmeye başlanmıştır. Güzellik algısının her geçen yıl değişmesiyle beraber en çok tercih edilen estetik işlem meme büyütme ameliyatı olmuştur. Önceleri iri ve tombul bedenler güzel olarak tanımlanırken, günümüzde 0 beden algısı ve zayıf olmak ön plana çıkmaktadır. Ancak bu noktada önemli olan orantılı vücut hatlarına sahip olmaktır. Kişinin vücudu ile barışık olabilmesi için öncelikle aynaya baktığında kendini güzel hissetmesi ve bedeninin her bir noktasını kabul etmesi gerekir. Bu noktada vücut ile uyumlu olmayan çok küçük göğüsler kadınların kendini kötü hissetmesine ve vücutlarını orantısız bulmalarına neden olmaktadır.

Kalça ve omuz orantısının göze güzel gelecek şekilde onarımı göğüs büyütme ameliyatı ile mümkün olmaktadır. Vücuda uygun boyutlarda tercih edilecek silikon implantlar ile orantı sağlanabilir ve göğüsleri yüzünden özgüvenini tam anlamıyla kazanamamış olan ya da kendini bu sebepten sosyal ortamlardan soyutlayan kadınların mutlu hissetmesi, vücudu ile barışık olması mümkün olabilir. Orantılı bir vücuda sahip olmak her kadının hayalidir ve tek bir işlemle, yani meme büyütme estetiği ile orantılı vücut hatlarına kavuşmak hayal olmaktan çıkmaktadır.

Silikon Meme İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs büyütme estetiği için kullanılan ve silikon protez olarak da bilinen meme implantları farklı yüzey yapısı, şekil ve içerik olarak değişmektedir. Ameliyat sırasında tercih edilen implantlar kişiden kişiye göre değişmektedir ve şu şekilde sıralamak mümkündür:

Şekle Göre

Yuvarlak implant

Damla şekilli implant

Göğüs büyütme estetiğinde en sık kullanılan yuvarlar protezler yatay ve dikey taban çapları birbirine eşit olarak tanımlanmaktadır. Damla şekilli protezler ise dikey çap, yatay çaptan biraz daha uzundur. Damla şekilli protezler göğüs şekline daha fazla benzemekte, doğal bir görünüm isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır.

İçeriğe Göre

Silikon implant

Salin (serum içerikli) implant

İçeriğine göre silikon jel ile dolu implantlar ve serum içerikli yani tuzlu su ile dolu impantlar meme büyütme için kullanılmaktadır. Silikondan oluşan dış kabuğun içinde silikon jel veya serum içeriği bulunmaktadır. Silikon dolu implantlar daha yoğun bir yapıya sahiptir ve olası bir hasar sonrasında içeriği vücut tarafından emilmez. Salin implantlarsa ise silikon tuzlu su ile dolu olduğundan protez patlarsa ya da hasar alırsa içeriği vücut tarafından emilmektedir.

Yüzey Yapısına Göre

Pürtüklü yüzeye sahip implant

Düz yüzeye sahip implant

Yüzey yapısı bakımından silikon implantlar pürtüklü ve düz yüzey olarak iki ayrı seçenek sunmaktadır. Pürtüklü yüzeye sahip implantların çevresinde kapsül oluşumu düz yüzeye sahip olanlardan daha azdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlar Güvenli Midir?

FDA yapmış olduğu araştırmalarda silikon içeren meme implantlarının herhangi bir tıbbi soruna yol açmadığını tespit etmiş ve bu bağlanma 2006 yılı itibari ile estetik işlemlerde kullanılabileceği onayını vermiştir. Bu durum meme büyütme estetiği olmak isteyen, ancak silikon implantlara karşı ön yargısı bulunan kişilerin de içinin rahatlamasını sağlamıştır.

Meme büyütme ameliyatı ile alakalı en büyük çekincelerden biri meme kanseri için kullanılan mamoğrafi görüntüleme sisteminin kanserli dokuya ulaşamamasıdır. Ancak göğüs estetiği olan kişiler mamografi yerine meme ultrasonografisi ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) yöntemlerini tercih ederek şüpheli bir oluşumun tespit edilmesini sağlayabilmektedir. Yani meme büyütme için kullanılan silikonların güvenli olmaması için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Meme Silikonu Alerjiye Neden Olur Mu?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantların içerisinde bulunan silikon madde günlük hayatta kullanılan güneş kremi, deodorant, el kremi, sabun, işlenmiş gıdalar ya da su geçirmez kaplamalar gibi birçok maddenin içeriğinde yer almaktadır. Özellikle kozmetik ve gıda sektöründe çok sık kullanılan bu madde vücuda uyum sağlaması nedeniyle herhangi bir alerjiye neden olması durumu çok az rastlanan bir problemdir. Ancak yine de nadir olsa da alerji ihtimali bulunmaktadır.

Meme Protezi Göğsün Neresinden Yerleştirilir?

Meme büyütme ameliyatı söz konusu olduğunda silikon implantların yerleştirilmesi için 4 ayrı kesi bölgesi kullanılabilmektedir. Her bir kesinin avantaj ve dezavantajları olmakla beraber seçim kişinin isteklerine bağlı olmaktadır. Meme protezinin yerleştirilebileceği kesi bölgeleri şu şekildedir;

Koltuk altı: Eğer göğüs büyütme estetiği için memede herhangi bir yara izi istenmezse kesi koltuk altından yapılarak silikon implant buradan yerleştirilebilmektedir. Ameliyat sonrasında koltuk altı bölgesinde küçük bir yara izi oluşmakta ve zamanla solmaktadır.

Meme başı çevresi: Meme başı çevresinden yapılan keside silikon implant areola adını verdiğimiz kahverengi kısımdan yapılan kesi tercih edilmekte. Yara izinin daha az görünmesi nedeniyle tercih edilen bu bölge teknik olarak süt kanallarını etkilediği için gelecekte gebelik düşünen ve emzirmek isteyen kişiler için uygun değildir.

Meme altı: Meme altında yapılan kesi en çok kullanılan yöntemlerden biridir. bu yöntemde meme bezi ve süt kanalları işlemden etkilenmez ve meme altında bulunan kıvrılma bölgesinde belli belirsiz bir yara izi kalır.

Göbek: Göbek bölgesindeki keşiden endoskopik olarak yerleştirilen silikon protezler, yine memede herhangi bir yara izi istemeyen adaylar için uygundur.

Göğüs İmplantı Büyüklüğü Nasıl Belirlenir?

Meme büyütme düşünen hasta için tercih edilecek olan implant büyüklüğü tamamen vücut oranları ile ilişkilidir. Hastanın boyu, omuz genişliği, memedeki sarkma oranı, göğüs kafesi genişliği ve hastanın ne istediği ameliyat öncesinde değerlendirilerek vücuduna uygun olacak ölçüler tercih edilir. Göğüs büyütme ameliyatı olacak hastanın istekleri burada çok önemlidir.

Göğüste Silikon Olup Olmadığı Anlaşılır Mı?

Göğüste silikon olup olmadığını anlamak çok kolay değildir. Özellikle son zamanlarda kullanılan silikon implantlar göğüs dokusuna çok benzerdir ve biri göğüslere dokunsa bile silikonu ayırt edemez. Ancak eğer hasta vücuduna oranla çok büyük silikonlar tercih ederse bu durum anlaşılabilmektedir. Özellikle bikini giyilmesi durumunda bu daha da belirgin hale gelir. Yine de genellikle hastalar doğal görünecek bir silikon boyutunu tercih ettiğinden herhangi bir problem yaşanmaz.

Göğüs Büyütme

Göğüse Silikon Takma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüse silikon takma ameliyatı yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Ameliyatın tamamlanmasının ardından hasta odasına alınmakta, aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenmektedir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında ilk 2 gün mutlaka istirahat ederek geçirilmeli, hastanın yanında mutlaka bir refakatçi olmalıdır. Aynı zamanda bu dönemde implantların kas arkasına ya da kas önüne koyulmasına bağlı olarak farklı şikayetler yaşanabilmektedir.

Ameliyatın ardından ağrı çok fazla görünmez. Olası ağrılı durumlarda ise ağrı kesici ilaçlar takviye edilerek hastanın rahat etmesi sağlanır. Diğer yandan göğüslerdeki dolgunluk hissi hastayı birkaç gün rahatsız edebilir. İlk 2 gün şişliğin en yoğun olduğu zamandır. Ancak yine de çok rahatsız edici değildir. Üçüncü günden itibaren şişlik azalmaya başlamaktadır.

Eğer implantlar kas arkasına yerleştirildiyse kol hareketleriyle ağrının artması muhtemeldir. Ameliyattan sonraki günde silikonun yerleştirildiği yerde ten rengi bir bant bırakılmakta ve sporcu sutyeni giydirilmektedir. Üçüncü günden sonra hastanın bant ile beraber banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Bu sutyenin 1 ay boyunca kullanılması önemlidir. Çünkü memelerin şekillenmesini sağlamaktadır. Ameliyattan 14 gün sonra silikon bölgesinde bırakılan bant alınmakta ve hasta isterse iz tedavisine başlanmaktadır.

Silikon Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme protezi işleminden sonra fiziksel aktivitelerin ilk 3 hafta için kısıtlanması, ağır aktivitelerden kaçınılması ve istirahat edilmesi çok önemlidir. İlk üç haftadan sonra fiziksel aktiviteler yavaş yavaş arttırılmalı ve vücut çok fazla zorlanmamalıdır. İyileşme sürecinde ilk 1 aydan önce tenis gibi kol hareketlerinin yoğun olduğu sporlar kesinlikle yasaktır. Sauna, solaryum ve buhar banyosu ameliyatı takip eden 6-8 hafta içinde kaçınılması gereken işlemlerdir.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Meme büyütme estetiğinde kullanılan silikon implantların ömür boyu kullanım garantisi olmaktadır. Ancak kimi durumlarda 15-20 yıl sonra protezlerin değiştirilmesi gerekebilmektedir. Yine de teorik olarak silikon implantların ömrünün insan ömründen uzun olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yaşlanma ile beraber deri ve derialtı dokuların gevşemesi sonucunda memelerin görünümü bozulabilmektedir. Bu gibi bir durumda implantların değiştirilmesi gerekecektir. Aynı zamanda kapsül kontraktürü sonucunda da yeni implantların takılması gerekli olabilmektedir.

Meme Protezi Emzirmeyi Etkiler Mi?

Göğüs büyütme ameliyatı sırasında silikon implantlar meme dokusunun altına yerleştirilmekte, bu nedenle de süt kanallarının zarar görmesi engellenmektedir. Yani emzirmek isteyen anneler göğüs büyütme ameliyatı olmuş olsa da bebeklerini rahatlıkla emzirebilmektedir. Diğer yandan silikon maddesinin süte geçmesi konusunda bazı çekinceleri olan anne adaylarının piyasadaki hazır mamalarda ve inek sütünde meme implantı olan kadınların sütünde bulunandan daha fazla seviyede silikon olduğunu bilmesi de önemlidir.

Sarkmış Göğüsler Silikon İmplantlar İle Dikleştirilebilir Mi?

Eğer memede sarkma az miktarda ise meme hacmini dolduracak büyüklükteki silikon implantlar ile sarkma düzeltilebilmektedir. Ancak sarkmanın ileri düzeyde olması sadece implantlar ile düzeltilemez. Bunun yerine dikleştirme ameliyatı da tercih edilmelidir.

Silikon Protez Kullanılan Göğüsler Gebelikten Nasıl Etkilenir?

Silikon protezler hamilelikten etkilenmemektedir. Ancak gebelikle beraber vücutta oluşan değişimler gibi göğüsler de büyümekte, ancak gebeliğin ardından eski boyutuna geri dönmektedir.

Silikon İmplantlar Elle Temas Sırasında Hissedilir Mi, Basınçla Patlar Mı?

Silikon implantlar meme dokusuna benzer yumuşaklıkta olduğundan elle dokunulduğunda hissedilmez. Ancak bunun için vücuda uygun bir boyutta olması gerekmektedir. Gereğinden büyük silikondan dokunulmadan da kendini belli etmektedir. Diğer yandan silikonların basınçla patlaması mümkün değildir. Ancak bir trafik kazası ya da bıçaklanma gibi darbe söz konusu olduğunda patlama ihtimali bulunmaktadır.

Göğüs Büyütme Estetiğinden Kaçınma Nedenleri

Göğüs büyütme estetiği günümüzde en çok tercih edilen estetik işlemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kadınlar kendilerini güzel hissetmek ve estetik olarak daha iyi görünmek için bu işlemi tercih etmektedir. Ancak yine de bazı durumlarda kadınların meme büyütme ameliyatından kaçınması mümkündür. Bunun nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

El alem ne der: Toplum olarak çoğu zaman atacağımız her adımda kendimizi değil, etraftaki kişilerin ne diyeceğini önemsiyoruz. Bu durumda göğüs büyütme estetiğinden kaçınmanın en önemli nedenlerinden biri de budur. İnsanların başkaları hakkında her şeyi eleştirmesi ne yazık ki önemli kararları verirken kişinin kendini dinlememesine neden oluyor. Ancak meme büyütme söz konusu olduğunda bu işlemi yaptırdığınızı etrafınıza söylemenize gerek yok. Günümüzde silikonlar dışarıdan bakıldığında belli olmayacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu işlemden varsa eşinizin ve ailenizin haberi olması yeterlidir.

Pahalı: Meme büyütme estetiğinin yaygınlaştığı ilk zamanlarda göğüs büyütme fiyatları herkesin karşılayabileceği miktarda değildi. Ancak günümüzde her gelir düzeyi aralığındaki kişiler bu ameliyatı yaptırabilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber implant fiyatları azalırken, cerrahların sayısı da arttı ve bu da fiyatların düşmesini sağladı.

Emzirmeyi etkiler: En yaygın yanlış inanışlardan biri de meme büyütme estetiğinin emzirmeyi etkilemesidir. Ancak işlem emzirmeye etki etmemektedir. Bu risk daha çok meme küçültme estetiğinde vardır.

Günah: Meme büyütme estetiğinin günah olup olmadığına dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Ancak işlem hastanın güzelliğine etki ettiği kadar ruh sağlığını da düzeltmektedir. Bu anlamda yararlı bir işlemdir.

Korkuyorum: Ameliyattan korkmak çok yaygın ve anlaşılabilir bir durumdur. Özellikle her gün haberlerde izlediğimiz bazı olumsuz durumlar da kişinin daha çok korkmasına neden olmaktadır. Ancak eğer deneyimli bir cerrah tercih ederseniz bu risk azalacaktır. Diğer yandan günümüzde anestezi komplikasyonları da minimum düzeydedir. Meme büyütme ameliyatında hayati organlara hiçbir zarar gelmemektedir.

Vaktim yok: Günümüzde kendimize bile ayıracak çok az vaktimiz var ve sürekli bir yerden bir yere koşuşturma içinde hayatımız geçip gidiyor. Ancak eğer çok ağır bir işte çalışmıyorsanız ve bu iş kol gücü gerektirmiyorsa meme büyütme ameliyatı vaktinizi çok almayacaktır. Cuma günü ameliyat olabilir ve 2 günlük istirahatin ardından işinize geri dönebilirsiniz.

Bir arkadaşım yaptırdı memnun kalmadı: Estetik işlem yaptırıp, sonrasında memnun olmayan kişi sayısı bir elin parmağını geçmemektedir. Kişinin böyle bir işleme karar verirken çevresinden etkilenmemesi de önemlidir. Başkalarının tecrübelerinin aynısının sizin başınıza da geleceğini düşünmek yanlıştır. Öyle ki meme büyütme ameliyatı en çok tercih edilen işlemdir ve çoğu kişi bu ameliyattan çok memnun olmaktadır.

Yara izi kalacak: Ameliyat söz konusu olduğunda iz bırakmayan hiçbir estetik işlem bulunmamaktadır. Ancak göğüs büyütmede kesi bölgeleri kolaylıkla gizlenebilecek bölgelerdir ki izler zamanla solduğundan bir süre sonra hasta bile çok dikkatli bakmadıkça izleri görmemektedir. Meme başı bölgesinden yapılan kesiklerde izlerin görülme olasılığı çok daha küçüktür. Ancak diğer yöntemlerde de izler sadece eşiniz ve sizin tarafınızdan görülecektir.

His kaybı olur mu: Meme büyütme ameliyatında göğüslerde his kaybı olması olasılığı bulunmamaktadır. Çünkü meme başından kesi yapılmaz ve memenin çoğu hissi meme başında olduğu için böyle bir ihtimal ortadan kalkmaktadır. Yine de silikon implantların meme başından yerleştirilmesini isteyen kişilerde böyle bir risk söz konusudur.

Belli olur: Çoğu kişi ellediğinde bile memede silikon olduğunu fark etmez. Dar giysiler ya da bikini giydiğinizde göğüslerin dik ve dolgun görüleceği doğrudur. Ancak bu dışarıdan fark edilecek bir durum değildir. Silikonların meme dokusuna uygun bir bicide üretilmesi bunu zorlaştırmaktadır. Eğer vücut ölçülerine uygun ölçüde silikon taktırılırsa belli olması imkansızdır. Diğer yandan silikon taktırdığının belli olmasını isteyen hastalara vücut ölçülerinden çok daha büyük silikon takıldığı için belli olma ihtimali yüksektir.

Doğru doktoru bulmak zor: Estetik işlemler söz konusu olduğunda hasta kendini daha iyi hissetmek için ve estetik nedenlerden ötürü bu ameliyatları tercih etmektedir. Yani estetik ameliyatlar tıbbi bir gereklilik değildir. Yine de kendinizi güzel görmek istediğiniz için yanlış bir hekim tercih ederseniz eskisinden kötü hissetmeniz olasıdır. Bu nedenle detaylı bir estetik cerrah araştırması yapmanız çok önemlidir. Özellikle internet üzerinde tercih etme ihtimaliniz olan cerrahlar ile alakalı yorumları okumanız işinize yarayacaktır. Eğer daha önce bir yakınınız böyle bir ameliyat yaptırmışsa ve sonuçlardan memnunsa onun doktoru ile iletişime geçebilirsiniz.

Hiçbir zaman tek bir doktoru araştırmamalı en az 2-3 doktor ile görüşmelisiniz. Cerrahınızla birbirinizi anlamanız ve aranızda sorunsuz bir iletişim olması da çok önemlidir.

Meme kanseri yapar: Bu konu çoğu zaman kişilerin aklını karıştırmaktadır. Ancak silikonların meme kanserine neden olduğuna dair hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Hal böyle olunca bu konuda endişelenmek yersizdir. Ancak göğüs büyütme ameliyatı sonrasında her yıl düzenli olarak yapılan mamografi testlerinin silikonun ardından meme dokusuna ulaşması zorlaşabilir. Bu durum ise MR ya da ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ile halledilebilmektedir.

Sıkılırsam silikon çıkartılamaz: Eğer sıkılırsanız silikonu çıkartmanız mümkündür. Aynı zamanda daha küçük ya da daha büyük boyuttaki bir silikon ile değiştirmek de hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Narkozdan uyanabilir miyim: Anestezi teknolojisinin gelişmesiyle beraber narkozdan uyanmama gibi bir sorun kalmamıştır. Eskiden olduğu gibi hastanın narkozdan çıkması için uzun sürelere gerek yok. Günümüzde artık işlem biter bitmez hasta uyanmakta, 1-2 saat süren sersemlik hali dışında herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadır.

Eşim istiyor/istemiyor: Bu durum göğüs büyütme ameliyatından kaçınmanın ana nedenlerinden biridir. Çoğu zaman erkekler eşlerinin meme büyütme isteğine destek olmaktadır. Ancak kimi zaman karşı çıkan kocalar da olabilmektedir. Bazen de kadın göğüslerinden memnun olsa da koca büyütme isteyebilmektedir. Böyle bir durumda en iyisi beraberce cerrah ile görüşmek ve işlem ile alakalı detaylı bilgi almaktır.

Silikon patlar: Silikonun patlama ihtimalinin olduğunun düşünülmesi en yaygın efsanelerden biridir. Silikon yoğun bir maddedir ve bu nedenle patlayıp vücudun dışına çıkması mümkün değildir. Aynı zamanda baskı ya da çarpma gibi hafif durumlarda böyle bir ihtimal söz konusu bile olmamaktadır. Ancak trafik kazası ya da bıçak darbesi gibi durumlarda patlama olması düşünülebilir.

Meme ucumdan çıkar: Yukarıda da yazdığımız üzere böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü silikon madde akışkan bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle emzirme ya da başka bir durum nedeniyle kendiliğinden meme ucundan çıkmaz.

Ameliyat sonrası ağrı olacak: Ameliyat sırasında hasta anestezi etkisinde olduğu için herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Aynı zamanda ameliyatın ardından da ağrı kesici ilaçlar enjekte edildiği için ağrı hissetmesi mümkün olmamaktadır. Bu sırada sadece göğüslerin gergin olduğu hissedilmekte, diğer yandan memelerde ödem olduğu için hafif bir rahatsızlık olmaktadır. Taburcu olduktan sonra reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanılması ile süreç hiç ağrısız atlatılabilmektedir.

Ameliyatı kadın ekip yapabilir mi: Bazı hastaların kadın cerrah ve kadınlardan oluşan bir ekip istemesi normaldir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında memenin defalarca açılıp incelenmesi söz konusu olduğu için hatların daha rahat etmesi açısından böyle bir imkan sunulmaktadır.

Kortizon kullanıyorum: Kortizon devamlı kullanılıyorsa yara iyileşme sürecini geciktireceğinden ameliyat önerilmez. Ancak dönem dönem bırakılması söz konusu ise 3 aylık aranın sonrasında meme büyütme estetiği yapılmasında sakınca yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Silikonlarla İlgili Sorular

Hangi Marka veya Tip Silikon Taktırmalıyım? Yuvarlak Silikon Mu Daha İyi Damla Silikon Mu?

Silikon implantlar söz konusu olduğunda birçok üretici firma olduğunu söylemek mümkündür. Tüm dünyaya yayılmış olan bu üretici firmalar ülkemizde de mevcuttur. Ancak marka olarak FDA onayını almış olan silikon markalarının tercih edilmesi çok önemlidir. Silikon implant üreten markaların kendine has özellikleri mevcuttur. Bazısı sert, bazısı ise daha yumuşak olabilmektedir. Burada önemli olan nokta hastanın hedefleri ve ihtiyaçlarını bilmektir. Hastanın beklentilerine uygun markayı seçmek cerrah tarafından gerçekleştirilmektedir.

Silikon modelleri olarak yuvarlar ya da damla şekilli implantların tercih edilmesi sırasında hastanın beklentileri yine rol oynamaktadır. Aynı zamanda hastanın vücut yapısının da bu duruma etkisi vardır. Uzun boylu olan ve doğal görünümlü göğüsler isteyen kişiler için damla şekilli implantlar daha doğru bir seçimken, kısa ya da orta boylu, daha dolgun göğüsler isteyen kişiler için ise yuvarlak implantlar daha doğru olacaktır. Ancak yine de bu seçimde hastanın beklentilerin göz önünde bulundurulması çok önemlidir.

Göğüs Büyütme İçin Ameliyat Haricinde Başka Bir Yöntem Yok Mu?

Göğüs büyütme söz konusu olduğu zaman hastalar internetten araştırma yaparken birçok yöntemle göğüs büyütmenin mümkün olduğunu düşünebilmektedir. Bu yöntemler arasında kremle göğüs büyütme, ilaç kullanarak meme büyütme, masajla göğüs büyütme ya da belirli yiyecek veya içeceklerle meme büyütme gibi birçok iddia yer almaktadır. Ancak göğüs büyütme için etkili ve sağlıklı tek yol meme büyütme estetiğidir. Diğer yöntemleri kullanan kişilerin yaptığı yorumlara bakılarak bunların etkili olmadığı, hatta kişilerin sağlığına zarar verdiği görülebilir. Diğer yandan göğüs büyütme için dolgu enjeksiyonları ya da yağ enjeksiyonları da kullanılabilmektedir. Yine de bu işlemler kalıcı değildir. Bu nedenle eğer kalıcı ve tıbbi açıdan sağlıklı bir tercih yapacaksanız göğüs büyütme estetiği en doğru tercih olacaktır.

Ailemde Meme Kanseri Var. Memelerimin İçini Boşaltarak Silikon İmplant Taktırmam Mantıklı Olur Mu?

Ailesinde meme kanseri olan kişilerin memelerinin içini boşattırarak silikon taktırması ile alakalı tartışmalar tüm dünyada hala devam etmektedir. Ancak kişinin meme kanserine neden olan gen tespitinin yapılması sonrasında sonucun pozitif çıkması durumunda memenin içini boşaltarak silikon implant takmak mümkün ve mantıklıdır. Ailede meme kanseri varsa bu kararın verilmesi için hastanın doktoru ile konuşması ve beraber karar vermesi önemlidir. Eğer kişi meme kanserine yakalanma konusunda çok endişeli ise implant takmak doğru olacaktır.

Meme Büyütme Yöntemleri

Göğüs büyütme söz konusu olduğunda bu işlemi düşünen kişiler diğer yöntemler hakkında da bilgi sahibi olmalı ve böylelikle hangi yöntemi tercih edeceğine karar vermelidir. Silikon taktırmanın dışında uygulanan ve yararlı olduğu düşünülen göğüs büyütme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yağ Enjeksiyonu Kullanarak Meme Büyütme 

Yağ enjeksiyonu kullanılarak meme büyütme kalıcı bir işlem olmamakla beraber ameliyat olmak istemeyen ve bu konuda çekinceleri olan kişiler için tercih sebebi olmaktadır. Diğer yandan yan enjeksiyonları ile meme büyütme yönteminde iki farklı seçenek mevcuttur:

Kişinin kendi yağını kullanarak göğüs büyütme: Kişinin kendi yağının kullanıldığı birçok estetik işlem mevcuttur. Göğüs büyütme estetiğinde de kişinin kendi yağı kullanılarak büyütme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yağ enjeksiyonları ile meme büyütme estetiğinde sonuçların kalıcı olmadığını bilmek hastalar açısından önemlidir. Diğer yandan göğüs büyütme yöntemi olarak kullanılan yağ enjeksiyonu meme büyütme ameliyatı kadar etkili olmamaktadır. Kalıcı olmaması nedeniyle de en az 1-2 yıl içinde sürekli tekrarlanması gerekmektedir. Eğer hasta büyük meme istiyorsa vücudundan alınan yağ ihtiyacın karşılanmamasına neden olabileceğinden istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir.

Hastanın kendi yağından elde edilen enjeksiyonların kullanımı orta büyüklükte memeye sahip olan ve göğüslerini biraz daha dolgunlaştırmak isteyen kişiler için en mantıklı seçimdir. Kalıcı olmaması nedeniyle de hastanın yakışıp yakışmayacağı konusunda endişelenmesine gerek kalmamaktadır. Bu açıdan avantajlı bir işlem olduğu söylenebilmektedir.

Dolgu maddeleri kullanarak göğüs büyütme: Hastanın kendi yağı ile değil de hazır dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilen göğüs büyütme yöntemleri de mevcuttur. Bu tip bir göğüs büyütme yöntemi yasaklı değildir. Ancak çok az cerrah bu işlemi tercih etmektedir. Bunun nedeni ise göğüs dokusu içine yabancı bir maddenin enjekte edilmesidir. Silikon implantlar da yabancı madde olarak görülebilir. Aynı zamanda silikonu içinde tutan ekstra bir kabuk vardır ve bu da vücutla uyumludur. Normal doku ile temas etmediği için çok daha sağlıklıdır. Diğer yandan göğse uygulanan dolgu maddeleri kalıcı değildir ve bir süre sonra erimektedir. Bu da işlemin yeniden tekrarlanması gerektiği anlamına gelir.

Sık Sorulan Sorular

Doğum Sonrasında Memelerim Sarktı ve İçi Boşaldı, Silikon Bu Durumu Düzeltebilir Mi?

Gebelik süreci vücudun değişmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda doğumla beraber ve emzirmenin de etkisi ile kadınlarda memelerin sarkması ve içinin boşalmış gibi durması mümkündür. Bu durum çoğu kadının moralini bozmakta, göğüsler eski haline dönmediğinde ise ruh halinde sorunlara neden olabilmektedir. Eğer göğüslerin sadece içi boşalmışsa ve aşırı bir sarkma söz konusu değilse silikon ile sorunu düzeltmek, göğüslerin eski dolgun haline kavuşmasını sağlamak mümkündür. Ancak aşırı bir sarkma söz konusu ise silikon takmanın haricinde meme dikleştirme ameliyatından da yararlanmak çok daha doğru olacaktır. Bu da 45 dakika daha fazla bir ameliyat süresinin yanında biraz daha iz anlamına gelmektedir. Ancak göğüslerin eski dik ve dolgun haline geri dönmesi çok büyük bir ödül olacaktır.

Memelerimin Biri Normal Biri Çok Küçük, Silikon Tek Taraflı Takılabilir Mi?

Çoğu kişinin bilmediği durumlar arasında hiçbir kadının her iki memesinin de aynı boyutta olmadığı yer almaktadır. Ancak bu orantısızlık gözle görülür derecede değildir ve bir soruna neden olmaz. Yine de bazı kişilerde bu durum daha gözle görülür olmakla beraber her iki memedeki boyut farklılığı rahatsız edici hale gelebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda göğüs büyütme ameliyatı sırasında her iki memeye de farklı boylarda silikon yerleştirerek sorunu çözümlemek mümkündür. Böylelikle eşitsizlik de engellenmiş olmaktadır. Ancak tek memeye silikon koymak mümkün olsa da bir süre sonra kıvam farkı nedeniyle eşitsizlik ortaya çıkabileceğinden tercih edilmemektedir. Bu nedenle en iyi çözüm normal memeye küçük bir silikon implant, diğer memeye ise daha büyük bir silikon implant yerleştirmektir.

Memelerim Keçi Memesi Gibi, Düzeltilebilir Mi?

Meme ucunun emzik benzeri bir görüntü oluşturmasına halk arasında keçi memesi ya da tüp meme denmektedir. Tıp dilinde ise bu tip memeler tüberöz meme olarak adlandırılmakta, tedavisi ise mümkün olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak 3 farklı seçenek mevcut olsa da işlem memenin tipine göre tercih edilir. Keçi meme olarak adlandırılan bu durumun ortadan kaldırılması için meme büyütme, meme küçültme, meme toparlama ya da kombine bir ameliyat gerekebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Sünger ve Silikon Dolgu Destekli Sütyenlerden Kurtulacak Mıyım?

Vücuduna oranla daha küçük memelere sahip olan kadınlar çare olarak silikon ya da sünger destekli sutyenler kullanıyorlar. Bu durum normal giysilerde kurtarıcı olurken bikini ya da dekolte kıyafetlerde kişinin sorun yaşamasına neden olmaktadır. Diğer yandan göğüs büyütme ameliyatı ile hasta sünger ve silikon destekli sütyenlerden tamamen kurtulmaktadır. Silikon istenen dolgunluğu sağladığından destekli sutyenlere ihtiyaç kalmamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Başka Bir Ameliyat Kombine Edilebilir Mi?

Estetik işlemler söz konusu olduğunda kombine tedaviler birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Meme büyütme ameliyatında ise genellikle kombine işlem olarak burun estetiği, liposuction, genital estetik, karın ve bacak bölgesi estetik operasyonları uygun olmaktadır. Böylelikle hasta tek bir ameliyat ile birden fazla sorundan kurtulmuş olmakta ve tekrar tekrar bıçak altına yatmasına gerek kalmamaktadır. Ancak genellikle meme büyütme estetiği burun estetiği ile kombine olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü farklı bölgelerde yapılan işlemler olduğu için birbirini etkilememekte ve 2 sorunlu bölgeden kurtulmayı sağlamaktadır.

Meme büyütme estetiği ve kombine işlemlerin yapılabilmesi için hastanın genel sağlık durumu ve kan değerlerinin iyi olması önemlidir.

Leave a Reply

Instagram